magevee akvaariumid

MAGEVEE AKVAARIUMID

Magevee akvaariumid

Akvaarium on loodusliku veekogu bioloogiline mudel – ta on tükike loodusest ja akvaariumis peab olema looduslik keskkond.

Taimeakvaarium

Selles akvaariumis on rõhk taimede kasvatamisele, nendes on kas vähe kalu või pole üldse. Põhiliselt on need siis neoonkalad. Kalade funktsiooniks on puhastada taimi ja akvaariumit vetikatest. Taimi on vaja ka väetada.

Kuna akvaarium on kodu sisustuselement, siis kindlasti on vahva kasutada pakutavaid erilahendusi. Näiteks on 500-liitrise akvaariumi jaoks vaja kaks halogeenvalgustit ja mõned päevavalguse torud.

Kalaakvaarium

Selle akvaariumi põhirõhk on kalade pidamiseks. Taimede osakaal on seal väike või on nende asemel vaid näiteks kivid. Akvaariumit saab dekoreerida kunsttaimede, kivi- või naturaalpuu elementidega. Kalad vajavad aeg-ajalt pilkude ja valguse eest varjumist. Sellised akvaariumid hästi sobivad ahvenlaste ja kuldkalade pidamiseks.

Taime-kalaakvaarium ja vee-terrarium

Taime-kalaakvaariumis on elustaimede ja kalade osakaal on võrdne ning selline variant on kõige populaarsem akvaarium kodudes.

Vee-terraarium on mõeldud vee-kilpkonnade, konnade ja teiste vee reptiilide pidamiseks. Selline terraarium konstrueeritakse vastavalt elanike nõudlustele. Terraariumi valgusti valguses peavad domineerima sinised ja UV -kiired.

Soolavee-akvaarium

Soolavee-akvaarium on võrratult ilus, sest erksavärvilised korallid ja kalad on imeline vaatepilt. Mereakvaarium on soolavee akvaarium, mis erineb mageveeakvaariumist oma bioloogiliste protsessidega.

Akvaariumi koht

Kõige paremini sobib akvaariumile hämaram koht-kindlasti ei tohi ta olla päiksevalguse käes. Otsene päike põhjustab tumeroheliste vetikate tekkimist. Koha valimisel on vajalik vältida:
-soojusallikate mõju
-liigset valgust
-kõlarite ja teiste müraallikate mõju
-tihedat liikumist akvaariumi juures

Akvaariumi vorm

Akvaarium on ka ruumi element ja sisekujunduslik element. Akvaarium täiendab ruumi miljööd. Akvaariumi valimisel on tähtis kvaliteet, erinevad vormid ja materjalid. Akvaariumi alus ja kaan võivad olla valmistatud kõige keerulisemal tasemel ja ei erine toas olevast mööblist. Vahel tahetakse ära kasutada mõni vaba koht toas, näiteks nurk kuhu teine mõõbel ei sobi. Samuti ehitatakse akvaarium seina sisse või kasutadakse kõrge akvaarium vaheseinana. On olemas ka akvaarium-pilt, akvaarium- akvaarium-laud, akvaarium põrandas. Akvaariumi saab paigaldada endale sobivasse paika, aga peab arvestama, et päike peale ei paistaks.

Lisaks akvaariumi suurusele ja erilahendusele on tähtis sisu, valgus ja tehnika. Klassikaline akvaariumi vorm on neljakandiline sirgete klaasidega. Populaarsemad on neljakandilised akvaariumid ja kõige ebapopulaarsemad on ümarad akvaariumid. Ümar vorm jätab suurendusklaasi mulje.
Ei ole soovitav teha akvaariumit põrandast laeni, sest siis on väga raske puhastada ja keegi ei vaata põrandalt akvaariumi põhjas asuvaid kauneid kive. Huvilistele on soovitav soetada kohe suurem akvaarium, sest selle kauni maailma vastu huvi järjest suureneb ja hiljem tuleb kulukam akvaariume vahetada. Akvaariumit on võimalik soetada ka liisingu ja järelmaksuga.

Kandev pind

Kui akvaariumi suurus on valitud, peab kontrollima, kas riiul, laud või põrand (suuremate akvaariumide paigaldusel) kannavad akvaariumi raskust. Akvaariumi aluspind peab olema tasane ja loodis. Akvaariumi ja aluse vahel peab paiknema kompenseerimismatt paksusega 5 mm,mis võimaldab ära hoida õnnetust aluse vajumisel 2 mm võrra. Akvaariumi aluspind ei või olla väiksem kui akvaariumi põhjapind.

Akvaariumi alus

Akvaariumi aluse kõrgus valitakse vastavalt vaatlus kõrgusele. Kõige mõttekam on soetada just akvaariumile mõeldud alust, millel on jäik konstruktsioon, vett taluvad pinnad ja kapid filtrite ja teiste akvaariumi tarvikute jaoks.

Elekter

Kõik akvaariumi seadmed töötavad elektri abil. Planeerides paigutada mingisse kohta akvaarium, planeerige ka elektrivoolu akvaariumi juurde. Arvestage kindla 4 tarbijaga: filter, valgustus, soojendus ja õhk

Vesi

Kaasaegses akvaariumis kasutatakse tavalist vett. Akvaariumi keemia abil on võimalik puhastada, mineraliseeruda ja vitaminiseerida olemasolevat kraanivett. Kui vees on ülearu ohtlikke soolasid või muid aineid, millega keemia ei saa hakkama, siis kasutatakse pöördosmoos filtrit. Üks tähtsamatest vee näitajatest on PH tase ehk vee happelisus. Akvaariumis on Ph näitaja valitakse vastavalt kalade ja taimede vajadustele. Neutraalne PH=7. PH näitajat on võimalik muuta akvaariumi keemia või süsihappegaasi(CO2) abil.

Valgustus

Valgustus on väga tähtis just taimeakvaariumitele. Valgusallikate võimsus peab olema vahemikus 0, 5-1 W/liitri kohta. See kehtib päevavalgus torude suhtes. Kõrgetele akvaariumidele paigaldatakse ka võimsamaid valgusteid.

Soojendus

Kuna peaaegu kõik akvaariumi kalad on soojaveekalad, on tähtis valida õige soojusallikas, mida arvestatakse 1W/1 liitri kohta. Peaaegu kõik müügis olevad soojenduspulgad ja torud on automaatselt reguleeriutud. Kontrolliks paigaldatakse ka termomeeter akvaariumisse.

magevee akvaariumid

Filter

Pakume ka erinevaid akvaariumifiltreid. Filtrid jagatakse sise ja välifiltriteks, mehhaanilise puhastustoimega ja BIO-puhastustoimega. Viimastes puhastatakse vett kui mehhaaniliselt spetsiaalse porolooni abil ja ka bakterite abil keemiliselt. BIO- filter on kindlasti parem, kuid elektri kadumisel rohkem kui tunniks, peab alustama bakterite päästmist, sest neil on vaja hapnikku. Filtri töö ajal hingavad bakterid läbivoolavas vees oleva hapniku abil. Filtri seiskamisel , O2 sisaldus vees kukub.

Õhk

Akvaariumi aerseerimine on samuti väga tähtis, kuna pinna kaudu vette ei jõua kalade hingamiseks vajalik hapniku kogus. Kõige efektiivsem on õhu (hapniku) vette viimine kompressori abil. Peaaegu kõik sisefiltrid on aerseerimisega. Miinus seisneb selles, et filtreerimiselemendi ummistumisel, ei jõua vee vool kaasa tõmmata õhumulle, mille tõttu hapniku sisaldus vees langeb. Et vältida kalade lämbumist, tuleb kasutada kompressorit.

Akvaariumi täitmine

Akvaariumi klaasosa pestakse ilma vahenditeta. Seejärel paigaldatakse taustapilt või 3D sisetaust. Silikooniga kinnitatakse klaasi külge kompressori õhuvoolikud õhukividega. Ülejäänud põhjakivid asetatakse eelmise kihi peale. Põhjakivid asetatakse akvaariumisse väikese kaldega ette poole. Põhjakivide kihi paksus peab olema 3,5–5cm. Seejärel paigutatakse akvaariumisse puu- ja kividekoorid. Akvaarium täidetakse 1/3 võrra veega toa temperatuuri.

Taimede paigaldus

Madalamad taimed pannakse ettepoole (Arvestades nende edaspidist kasvu). Taimedel lõigatakse ära vigastatud lehed ja lühendatakse juuri kuni 5,6 cm-ni. Veetaim elab lehtede abil. Juur on põhjast kinnipidamise vahend. Eemaldades 95% lehti – taim sureb. Asetades taimed oma kohtadele, ärge üleliigselt neid kividega katke. Roheline peab olema põhjapinnast üles poole. Täitke akvaarium veega 3/4 võrra. Suuremaid akvaariume, mahuga 400 liitrit ja enam, täidetakse 1/6 kaupa üle 4-5 tunni. Sellega harjutatakse klaase veerõhuga.

magevee akvaariumid

Akvaariumisse lisatakse veepuhastusvahendit
Esimestel päevadel hägustud vesi kiiremini ja seda tuleb tihedamalt puhastada. Kalad võib sisse lasta umbes kahe nädala pärast. Kui taimedele tulevad uued lehed, siis võib arvestada, et akvaariumis kõik toimib ja kalade elumaja on valmis.

Kalade valik

Erinevaid akvaariumikalaliike on üle kahe tuhande. Kalade valikul te peate arvestama:
– erinevate liikide kokkusobivust
– veetemperatuuri nõudlikust
– veehappelisuse nõudlikust (PH)
– veekareduse nõudlikust (KH)
– täiskasvanud kalade pikkust

Kala kasvab vastavalt veekogu suurusele. See tähendab, et 50 l akvaariumi ei ole hea sisse lasta kalu, kes vajavad akvaariumi alates 600 liitrist. Paigutades maime oma tillukesse akvaariumi, te kunstlikult peatate kalade loomulikku kasvu, mis toob kaasa kala siseorganite puudulikku arenemise. Nii kahjuks kalade eluiga lüheneb.

Kalade arv akvaariumis arvestatakse lihtsalt: 1 akvaariumi liitri kohta – 1cm kala. Kalasid arvestatakse tavaliselt täiskasvu järgi.
Kalade soetamisel on hea nõu pidada spetsialistidega.

Kuidas hoolitseda akvaariumi eest?

Akvaarium on bioloogiline mudel ja, et kõik bioprotsessid edukalt toimuksid, on vaja sellele kaasa aidata. Kalad vajavad hapnikku ja toitu, ning nende ekskremente on vajalik akvaariumist välja viia.

Kui Teil õnnestus käivitada kõik bioloogilised protsessid oma akvaariumis – edaspidine hooldus on väga lihtne ja võtab ainult paar tundi kord
nädalas.

Iga päev on vaja:

Sööta kalu 1 või 2 korda päevas (toit peab olema söödut 15 minuti jooksul, kui ei ole – te söödate üle, kui on kiiremini söödud ja kalad otsivad veepinnal ja põhjas – annate vähe. Jälgida veetemperatuuri. Kontrollida visuaalselt filtri ja õhukompressori tööd.

Kord nädalas:

Puhastada akvaariumi vaateseinad vetikatest puhastusmagneti või vammi abil (vajadusel). Puhastada filtreerimiselement sisefiltritel (vajadusel).

Kord kahe nädala jooksul:

Puhastada akvaariumi vaateseinad vetikatest. Puhastada filtreerimiselement (sisefiltritel). Eemaldada akvaariumist 1/6-1/5 vett põhjapuhastamise käigus sifooniga. Ilma erineva vajaduseta ärge vahetage rohkem kui 1/3 akvaariumivett korraga. See võib oluliselt mõjutada bioolukorda akvaariumis. Akvaariumi sifooniga puhastatakse ainult põhjakillustiku pinda sügavusele kuni 1 cm. Ülejäänud “mustus” on vajalik taimede vääristamiseks. Lisada värsket vett koos veepuhastusvahendiga.

Kord kuus:

Eemaldada akvaariumist taimede surnud lehed ja tühjad teokarbid.

Kord 2 kuus:

Puhastada biofilter

Kord poole aasta jooksul:

Hõrendada taimi (vajadusel)

Kord aastas:

Vahetada välja valgustitorud (elustaimede pidamise puhul).
vahetada välja UV sterilizatori lambipirn.

Täielik akvaariumi puhastus (st. 100% veevahetus, põhjakillustiku läbipesu ja akvaariumi uus käivitamine) toimub vastavalt vajadusele:
– kuni 100 liitrilistel akvaariumidel kord 2-5 aasta jooksul
– kuni 500 liitrilistel – kord 4-8 aasta jooksul
– üle 500 liitrilistel – kord 7-10 aasta jooksul

Vetikad

Vetikad ja taimed on antogonistid.
Kui esimestel on hea – teised tunnevad ennast halvasti. Vetikad kasvavad kiiresti kui vees on lämmastik- ja fosforühendite sisaldus liiga kõrge, taimed sel juhul peatavad oma kasvu. Vetikate kiir kasv põhjustab vee keemilise seisu muutumist, mis negatiivselt mõjub taimedele. Vetikad kasvavad taimede lehtede pinnale takistades viimaste hingamist ja assimileerimist. Vetikad jagunevad soovitavateks kui vee aia komponent) ja soovitajateks. Vetikate muretsemisel tasub nõu pidada spetsialistiga.

Kevadel ja suvel võib akvaariumi klaas kaotada läbipaistvuse – see tähendab, et seal paljunevad Hlorella või teised planktoonvetikad. Ei ole mõtet vahetada osa vett – see ei aita. On vaja täiesti pimestada akvaarium kolmeks päevaks (katta tekiga).

Sinirohelised vetikad
Põhjused: liigne valgustus, palju orgaanikat vees, ei ole lõplikult formeerunud tasakaalukas keskkond, krunt on liiga tihe ja vesi ei pese seda läbi, regeneratsiooni funktsioon ei tööta.
Kuidas võidelda: Lõpetada kalade söötmine, puhastada akvaarium ja vähendada kalade hulk.
Järk-järgult keskkond taastub ja vetikad surutakse maha. Üks põhjustest võib olla ka puudulik filtri võimsus.
NB! Siniroheliste vetikate eritused on taimedele toksilised.

Punakaspruunid vetikad
Tihe pruun katt akvaariumi seintel ja taimedel
Põhjused: vähe valgust, lämmastikühendite sisaldus vees kõrge, vee reaktsiooni kalduvus leelistamise poole.
Kuidas võidelda: Tihedamalt vahetada vett, suurendada filtratsiooni ja valgust.
Aitavad kaasa: tigu Ampulaaria, kalad Girinoheil ja Ansistrus.

Rohelised niiditaolised narmad
Põhjused: kõrge nitraatide sisaldus vees. Taimed ei kasuta ära kõik lämmastikühendeid.
Kuidas võidelda: eemaldada taimede kahjustatud lehed, tihedamalt vahetada vett, filtreerida läbi turba. Kui algvesi on väga kare –kasutada pöördosmoos filtrit.

“Must habe”
kuni 10 cm pikad, libedad niiditaolised vetikad, kasvavad kevadel ja suvel.
Kuidas võidelda: CO2 kasutamine vees hävitab Musta habeme.
Aitab kaasa: tihedam veevahetus ning biofiltri võimsuse tõstmine ja filtritäidiste kasutamine Si ja Ph eemaldamiseks.


Akvaariumite ja kalade

pidamine kodus on soodsam kui näiteks tõukassi või tõukoera pidamine. Kui akvaariumit ilusti hooldada, siis on kulud väiksed.

Lastele pakub vaatepilt palju rõõmu ja on ka täiskasvanutele rahustav ja tasakaalustav toime. Lisaks imeline vaatepilt ja täiustatud kodu.

Algselt hästi palju läbi mõelda ja pidada nõu spetsialistidega ning hiljem on aastateks rõõmu palju.

Mageveetaimedega saab tutvuda SIIN või SIIN
Magevee kaladega saab tutvuda SIIN või SIIN