merevee akvaariumid

MEREVEE AKVAARIUMID

Merevee akvaariumid

 Valgus akvaariumis

Valguse kõige tähtsam funtsioon on akvaariumi elanike keskkonna loomine. Sellega peab esmalt arvestama ja uurima, milline valgus sobib kaladele ning milline sobib taimedele.

Kuna akvaarium on kodu sisustuselement, siis kindlasti on vahva kasutada pakutavaid erilahendusi. Näiteks on 500-liitrise akvaariumi jaoks vaja kaks halogeenvalgustit ja mõned päevavalguse torud.

Vahuflaktsioneerija

Tema funkstsioon on eemaldada akvaariumist valgud ja mittevajalikud ained.Akvaariumisse ei jää peale puhastust mürgiseid aineid.

Vesi akvaariumis

Võimalusel kasutage spetsiaalselt ettevalmistatud vett, mis on täitsa soolavaba.

Kivid akvaariumis

Soovitav on kasutada nö eluskive, sest need aitavad hoida akvaariumis bioloogilist tasakaalu.

Kõigepealt oleks soovitav lasta veel seista mõne päeva, siis lisada kivid ja taimed ja alles seejärel elusolendid. Kindlasti tasub uurida, millised tingimused täpselt sobivad teatud kaladele ja kas nad ka omavahel kokku sobivad. Stabiilsuse akvaariumis aitab tekitada vetikas.


Merevee akvaarium vajab soolast vett ning seal peab arvestama ka, et osad merepõhja elanikud armastavad rohkem valgust kui teised (näiteks korallid ja teokarbid).

Kaladel peab olema piisavalt ruumi ning peab ka arvestama, et keegi üksteist ära ei sööks. Et kõigil oleks piisavalt ruumi, tasuks arvestada: 50 liitrit vett iga 10-sm kala kohta, 100 liitrit vett iga 10-sentimeetrilise kirurgkalale.

Filtrid

Akvaariumi mehhaanilisi filtreid tuleks puhastada paar korda nädalas, sest sinna koguneb saastavaid baktereid.
Vesi akvaariumis peab pidevalt liikuma ja vee peale ei tohi koguneda vahtu. Akvaariumi alumises vee osas peaks olema ka väike gaasiline liikumine. Vette on vaja lisada ka lisandeid nagu näiteks: kaltsium, strontsium, jood, baarium, mangaan.

Vee vahetus

Väga tähtis on vee vahetus akvaariumis. Regulaarne veevahetus on oluline , sest see eemaldab soovimatuid toksiine ja lisatakse mikroelemente.

Esialgu, soovitatakse asendada 10%vett kord kuus või vastavalt 2% iga nädal. Kui kõik näitajad akvaariumis stabiliseeruvad , on võimalik paigutada aktiiv söefilter, siis saab vahetada juba 5% vett kuus. Hiljem peab rangemalt jälgima veenäitajaid. Kui akvaariumis peetakse ainult kala, siis on vaja vahetada kuus 20-25% vett, kuid mitte rohkem kui 30%, vastasel juhul on häiritud bioloogiline tasakaal.

Kalade toitmine

Söötma peab kolm korda päevas ja ainult väikses koguses korraks söögiks. Toiduks katsetage erinevaid toite: näiteks eri liiki külmutatud, kuivatatud või elusat sööta. Suured mittetarbitud söödaosad tuleks akvaariumist eemaldada, sest see laguneb ja reostab vett. Väike kari krevette saab toidujääkide utiliseerimisega väga hästi hakkama. Anemoone tuleks 1-2 korda nädalas toita molluskite lihaga.

merevee akvaariumid

Näidisakvaarium – mõnus mälestus eksootilistest seiklustest merepõhjas

Kõige populaarsem on sega akvaarium valikuga: selgrootud (korallid, meriroosid), okasnahksed (merisiilik ja meritäht), vetikad, molluskid (teod ja karbid), vähilised, elavkivid ja kalad. Selline segatud akvaarium on troopilise riifi kõige loomulikum mudel ja kajastab kõike oma looduslikus mitmekesisuses. Niisugusel puhul saab saavutata peegeldavat looduskeskkonda – loomad, kes elavad Kariibi meres, on segatud loomadega kes elavad India- ookeanis.

Tähtis teada:

• Kui akvaariumi hooldada korralikult, siis on sealsed elanikud rahul ning pakuvad silmarõõmu pikaks ajaks.

• Kõikidel kaladel ja muudel akvaariumi elanikel esineb väljaheiteid, mistõttu on tihe puhastus väga oluline.

• Tähtis on teadlikus valgusest, filtritest, taimedest ja sobivusest akvaariumi elanike seas.

• NB! Suurte kalade soetamise puhul tuleb arvestada, et neil oleks ruumi ujuda.

• Päiksevalguse kätte akvaariumit paigutada ei tohi.

• Samuti tuleb hästi läbi mõelda akvaariumi paigutus – täis akvaariumit on väga keeruline ümber tõsta.


Akvaariumte suurused

Akvaariume tehakse tavalisest silikaat- või akrüülklaasist . Võib teha ka tavalisest kirkast silikaatklaasist silikoonühendustega. Suurematel akvaariumidel paigutatakse ka ristitugevdused konstruktsiooni vastupidavuseks. Klaasi paksus valitakse vastavalt akvaariumi pikkusele ja kõrgusele.

Soovitav on valida akvaarium laiusega 600mm või veel parem 700-800 mm. Kõrgus peaks jääma 650-700 mm vahel. Akvaariumi pikkus ei või olla väiksem kui 1000mm. Alati tasuks arvestada, et koos veega on akvaarium suhteliselt rakse. Oluline on akvaarium asetada tugevale pinnale

Akvaarium mõõtudega 1300x600x600mm on esimese akvaariumi soetamiseks parim.